LisKaLand táborszabályok


Időszámítás
Pénz, Külkereskedelem
Árverés
Szabályok
Társadalmi örökség
Cégek
        Új vállalkozás létrehozása
Hitel
Induló értékek
Időszakváltás
Tranzakciók
        Készpénz
        Átutalás
        Hitel
        Licit
        Cégvásárlás
Csődeljárás
Kiértékelés
Bank működése


A LisKaLand kísérlet megpróbálja felhasználni a Liska-modell minden elemét, hozzáigazítva a tábor lehetőségeihez, megőrizve az alapmodell szellemiségét.

Időszámítás

A rendelkezésre álló nyolc nap nyolc évet szimulál, minden nap egy évnek felel meg. Az időegység ennek megfelelően egy tábori nap, a kamatok erre vonatkoznak. Az időszakváltás mindig hajnali háromkor esedékes. A játék július 4-én 3:00 kor kezdődik, és az utolsó előtti napon (július 11-én) 20:00 órakor lesz vége, de az aznapi kamatelszámolások ekkor is július 12-én 3:00-ig érvényesek.

Pénz, Külkereskedelem

A LisKaLand tábor zárt gazdaság. A táborban saját fizetőeszköz van, az Öki, váltópénz nincs. (Az Öki a hajdani Ökland pénzneme volt, hagyománytiszteletből vettük át.) Az Öki nem konvertibilis, semmilyen valutára nem váltható át.

LisKaLandon mindent (ingatlant, terméket, szolgáltatást) csak Ökiért lehet megvenni, vagy eladni. A munkavállalók Ökiben kapják fizetésüket a munkaadóktól és a Társadalmi örökség is ebben a pénznemben van folyósítva. "Külföldről" csak az "állami" külkereskedelmi vállalat hozhat be termékeket, amelyeket Ökiért értékesít. Az egyes vállalkozások a profiljukhoz kapcsolódó termékeket rendelhetik meg e külkereskedelmi vállalaton keresztül. A megrendelhető termékek listája az igényekhez igazodva, naponta változik (mind az árai, mind az összetétele). A megrendelések, a megrendelést követő napon kerülnek teljesítésre.

Árverés

A vállalkozások (cégek) árverésen kerülnek az első tulajdonosokhoz. Az árverés a tábor első napján lesz, két körben. Minden cég kikiáltási ára 200 Öki. A második körben az el nem kelt vállalkozásokra lehet újra licitálni. Azok a vállalkozások, amik a második körben sem kelnek el, később bármikor megvásárolhatók az eredeti áron (200 Öki).

Az árverésen a minimális licitlépcső 100 Öki.

Szabályok

Minden résztvevőnek központilag vezetett folyószámlája van, amivel a szabályok szerint rendelkezhet.

Társadalmi örökség

Induláskor minden résztvevő megkapja a társadalmi örökségét, ami kockáztatható (betét) és nem kockáztatható (örökség) részből áll. A betét után betétkamat, az örökség után alapkamat jár. A betét szabadon felhasználható (elkölthető). Az örökség zárolt számla, de kamatainak egy része (kockáztatható hányad) a betétbe kerül, a maradék (nem kockáztatható hányad) az örökségbe (így folyamatosan növekvő jövedelmet biztosít).

Az eredeti modellben a társadalmi örökség mindenkinek élete végéig kamatozik. Itt – az idő rövidsége miatt – kétfelé bontottuk a zárolt részt, örökségre és hagyatékra. A hagyaték kamatait (az eredeti modellel ellentétben) a tulajdonos nem kapja meg.

Cégek

A vállalkozások (cégek) az árverésen kerülnek tulajdonba és később a tulajdonostól megvásárolhatók. Minden céghez tartozik egy leltár, és (ha szükséges) egy működési leírás. A céget a betétszámla terhére lehet megvásárolni (ha ez nem elegendő akkor előbb hitelt kell felvenni). A tulajdonosnak használati díjat kell fizetnie a cég értéke után, ami a saját hagyaték számláján kerül jóváírásra. A tulajdonos bármikor növelheti vagy csökkentheti a cég értékét: ezáltal a fizetendő használati díj is változik. A tulajdonosnak a cégét az aktuális áron el kell adnia, ha valaki meg akarja venni. (Személyes társadalmi tulajdon)

A véges időhorizont miatt – az utolsó napokban – licitdíj is van (eleinte nincs). Pozitív licit esetén a licitálónak licitdíjat kell fizetnie, ami szintén a saját hagyatékába kerül (a betétjéből). A licitdíj mértéke a tábor vége felé növekszik.

Új vállalkozás létrehozása

Bárki létrehozhat új vállalkozást. Az új céget a "Szabadalmi Hivatal" a regisztrációs díj (200 Öki) megfizetése után nyilvántartásba veszi és ettől kezdve ugyanazok a szabályok (eladási kényszer, használati díj, licit stb.) érvényesek rá, mint a többi cégre. (Gyakorlatilag ugyanaz történik, mintha a bejelentő az árverésen megvette volna 200 Ökiért.)

Hitel

Mindenkinek van induló hitelkerete. Ezenfelül is szinte korlátlanul lehet hitelkerethez jutni, egyéni banki elbírálás alapján. Az árverésen elért vételár kifizetéséhez, továbbá a cégek forgóeszköz fedezetéül bárki kaphat hitelkeretet. Az aktuális hitelkeret mértékéig a hitel bármikor lehívható.

Induló értékek

Rendszer-paraméterek            Vezetett számlák
Alapkamat 20 % Betét 10 000
Betétkamat 16 % Örökség 10 000
Hitelkamat 24 % Hagyaték 0
Kockáztatható hányad     50 % Cégek 0
Használati díj 8 % Hitel 0
Licitdíj 0 % Hitelkeret 2 000

Időszakváltás

Időszakváltáskor az alábbiak szerint változnak a folyószámlák. (Cégek: a saját tulajdonban lévő cégek értéke az előző időszak végén.)

Új betét = Betét * (1 + Betétkamat)
+ Örökség * Kockáztatható hányad * Alapkamat
- Cégek * Használati díj
- Hitel * Hitelkamat
 
Új örökség = Örökség * (1 + (1 - Kockáztatható hányad) * Alapkamat)
 
Új hagyaték = Hagyaték * (1 + Alapkamat)
+ Cégek * Használati díj
Amennyiben valakinek a fizetési kötelezettségei meghaladják a betét számláján lévő összeget, automatikus hitelfelvétel következik be. Ha ennek következtében a felvett hitel nagyobb lesz, mint a hitelkeret, csődeljárás indul.

Tranzakciók

A játékosok banknak bejelentett igényei a folyószámlák értékét változtatják. (Az alábbi lehetőségek értelemszerű korlátozásokkal értendők, pl. nem lehet több készpénzt felvenni, mint amennyi a betét, stb.)

Készpénz

Befizetés vagy felvét. Az összeg a betétet növeli vagy csökkenti. A kamatok a betétkamat (másodpercre pontos) időarányos részével lesznek elszámolva. (Tehát ha valaki délután háromkor vesz fel pénzt, akkor erre az összegre még megkapja a betéti kamat felét.)

Átutalás

A megadott összeg az átutaló betétjéről átkerül a kedvezményezett betétjére. A kamatok a napi kamat időarányos részével kerülnek elszámolásra mindkét oldalon.

Hitel

Felvét vagy visszafizetés. Az összeg a betét és a hitel számlát növeli (vagy csökkenti) és a hitelkeret számlát csökkenti (vagy növeli). A kamatok a napi kamat időarányos részével lesznek elszámolva.

Licit

Csak a tulajdonos licitálhat (de végülis bárki, aki megvásárolja). A megadott összeg növeli vagy csökkenti a cég értékét. Ha növelés történt, akkor a licitdíj (ha van) a betétet csökkenti és a hagyaték számlán kerül jóváírásra. A kamatok időarányosan értendők.

Cégvásárlás

A vevő bejelenti vásárlási szándékát és a cég tulajdonjoga máris az övé. A cég aktuális értéke a vevő betétjét csökkenti, a régi tulajdonosét növeli. A cég használati díját az új tulajdonos fizeti a teljes időszakra, függetlenül attól, hogy az időszakon belül mikor vásárolta meg. Hasonlóan: a vételár betéti kamatai a teljes időszakra a korábbi tulajdonost illetik meg.

Csődeljárás

A csődeljárás a bankvezetőség hatáskörébe tartozik. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy csak átmeneti a fizetésképtelenség, akkor egyszerűen emelik a vállalkozó hitelkeretét. Ha súlyosabb a helyzet, akkor a cég csődárverésre kerül és az új tulajdonos a legtöbbet ígérő jelentkező lesz. Ha a bukott vállalkozónak több vállalkozása is van, megválaszthatja a csődárverések sorrendjét (akár maradhat is vállalkozó, ha az elsőként eladott vállalkozásokkal rendezi tartozásait).

Kiértékelés

A tábor végén a játékosok sorrendjét a folyószámlák aktuális értékei alapján állapítjuk meg:

Betét + Cégek - Hitel

A nyertes az, akinél ez az érték a legnagyobb.

Bank működése

A bank vezeti a folyószámlákat és a cégek adatait, könyveli a bejelentett tranzakciókat. Az adatok nyilvánosak, naponta (legalább egyszer) megjelennek a hirdetőtáblán.

A bank minden nap 7:30-tól 02:00-ig működik, de 7:30-tól 8:00-ig és 22:00-től 02:00-ig csak pénzbefizetés és pénzfelvétel lehetséges. Napközben (8:00–22:00) bármilyen tranzakció-igénnyel lehet a bankhoz fordulni.

A banknak joga van – szükség esetén – kamatot változtatni és a tábor második felében folyamatosan emelni a licitdíjat, de más szabályok csak egészen kivételes esetben fognak változni. Az esetleges változás közvetlenül az időszakváltás után történik. Az alapkamat változtatása esetén a következők változnak:

Betétkamat = Alapkamat - Alapkamat * Alapkamat
Hitelkamat = Alapkamat + Alapkamat * Alapkamat
Használati díj = 2 * Alapkamat * Alapkamat

F. Liska Tibor    
2009. április